Lekcje z ZUS

Podsumowanie realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej „Lekcje z ZUS” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej

Ekonomiści i logistycy z ZSP w Zielonej zainspirowani przez nauczycieli przedmiotów ekonomicznych chętnie przystąpili do projektu „Lekcje z ZUS”. Projekt ten realizowany byłod dnia 27 października do 23 listopada 2018roku i obejmował treści z zakresu 4 modułów:

• Świadomy zawsze ubezpieczony.
  • Płacisz i masz, czyli co Ci się należy gdy opłacasz składki.
  • Emerytura-Twoja przyszłość w Twoich rękach.
  • e-ZUS, czyli firma pod ręką.

Jest to pierwszy autorski projekt ZUS, który zrodził się na potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia jakim są ubezpieczenia społeczne.Lekcje z ZUS mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży , ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego , a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom i pracownikom do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych wyborów.

Celem tych zajęć byłorozwijanie kompetencji kluczowych u naszych uczniów  orazposzerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zasad funkcjonowania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych , prawi i obowiązków ubezpieczonych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą .

Projekt realizowany był przy współpracy oddziału ZUS w Płocku, który reprezentowała Pani Małgorzata Liszewska – Kierownik Biura Terenowego w Żurominie. Uczniowie w sposób praktyczny zdobyli wiedzę z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dowiedzieli się jak zgłosić firmę oraz przystąpić do ubezpieczeń społecznych. Pani kierownik przekazała również nowości dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. Zapoznała również wszystkich uczestników obecnych na spotkaniu podsumowującym realizację projektu „Lekcje z ZUS” z funkcjonalnością Platformy Usług Elektronicznych. PUE ZUS daje możliwość dostępu do naszych danych dotyczących np. okresów składkowych, bez wychodzenia z domu.

Udział w projekcie pozwolił zrealizować w naszej szkole jeden z priorytetów MEN na rok szkolny 2018/2019 mianowicie współpraca z przedsiębiorstwami i instytucjami.

Zwieńczeniem realizacji tego projektu była olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Do etapu szkolnego przystąpiło 20 osób. Zespół trzyosobowy będzie reprezentował szkołę w eliminacjach wojewódzkich. Życzymy im sukcesów i zdobycia indeksów na wymarzone studia z Ubezpieczeń Społecznych.

Posdumowanie lekcji z ZUS - prezentacja multimedialna wykonana przez uczestników projektu

Teresa Piotrowicz

IMG 4516 IMG 4518