Przetargi i zapytania

Lekcje z ZUS

 

Podsumowanie realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej „Lekcje z ZUS” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej

 

Ekonomiści i logistycy z ZSP w Zielonej zainspirowani przez nauczycieli przedmiotów ekonomicznych chętnie przystąpili do projektu „Lekcje z ZUS”. Projekt ten realizowany byłod dnia 27 października do 23 listopada 2018roku i obejmował treści z zakresu 4 modułów:

  • Świadomy zawsze ubezpieczony.
  • Płacisz i masz, czyli co Ci się należy gdy opłacasz składki.
  • Emerytura-Twoja przyszłość w Twoich rękach.
  • e-ZUS, czyli firma pod ręką.

Jest to pierwszy autorski projekt ZUS, który zrodził się na potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia jakim są ubezpieczenia społeczne.Lekcje z ZUS mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży , ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego , a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom i pracownikom do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych wyborów.

 

Celem tych zajęć byłorozwijanie kompetencji kluczowych u naszych uczniów  orazposzerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zasad funkcjonowania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych , prawi i obowiązków ubezpieczonych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą .

 

Projekt realizowany był przy współpracy oddziału ZUS w Płocku, który reprezentowała Pani Małgorzata Liszewska – Kierownik Biura Terenowego w Żurominie. Uczniowie w sposób praktyczny zdobyli wiedzę z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dowiedzieli się jak zgłosić firmę oraz przystąpić do ubezpieczeń społecznych. Pani kierownik przekazała również nowości dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. Zapoznała również wszystkich uczestników obecnych na spotkaniu podsumowującym realizację projektu „Lekcje z ZUS” z funkcjonalnością Platformy Usług Elektronicznych. PUE ZUS daje możliwość dostępu do naszych danych dotyczących np. okresów składkowych, bez wychodzenia z domu.

 

Udział w projekcie pozwolił zrealizować w naszej szkole jeden z priorytetów MEN na rok szkolny 2018/2019 mianowicie współpraca z przedsiębiorstwami i instytucjami.

 

Zwieńczeniem realizacji tego projektu była olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Do etapu szkolnego przystąpiło 20 osób. Zespół trzyosobowy będzie reprezentował szkołę w eliminacjach wojewódzkich. Życzymy im sukcesów i zdobycia indeksów na wymarzone studia z Ubezpieczeń Społecznych.

 

Posdumowanie lekcji z ZUS - prezentacja multimedialna wykonana przez uczestników projektu

Teresa Piotrowicz

 

 

IMG 4516 IMG 4518
IMG 4521 IMG 4526
IMG 4533 IMG 4548
IMG 4559 IMG 4632
IMG 4607 IMG 4613

 


 

 
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.