Mazowiecki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

Realizacja programu Szkoła Promująca Zdrowie 2015/2016 „Ograniczenie zachowań aspołecznych i przemocy w szkole – wyeliminowanie agresji słownej”

Program „Szkoły promującej zdrowie” Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej
- program na lata 2012-2015

Plan pracy 2013 - 2014
Priorytet : walka z nałogami – nikotynizm „Szkoła wolna od dymu papierosowego”

Plan pracy 2014 - 2016
Priorytet 2014/2015: PRZECIĄŻENIE PRACĄ SZKOLNĄ I STRES W SZKOLE
Priorytet 2015/2016: WYSTĘPOWANIE PRZEMOCY I ZACHOWAŃ ASPOŁECZNYCH WŚRÓD UCZNIÓW – AGRESJA SŁOWNA

HISTORIA PROGRAMU

Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991r. Rozpoczął się od projektu pilotażowego, zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Program rozwijał się najpierw w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, a od 1 stycznia 2008r. w Europejskiej Sieci Szkół dla Zdrowia w Europie - SHE. Polska została członkiem tej sieci jako jeden z pierwszych ośmiu krajów.

DEFINICJA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

Szkoła promujaca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

• dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi,
  • tworzeniu zdrowego środowiska.

STANDARDY

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

1. Pomaga członkom społeczności szkolnej ( w tym rodzicom) zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.;
  2. Zarządza projektami promocji zdrowia w sposób sprzyjający
    • uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej ( w tym rodziców ) i społeczności lokalnej,
    • skuteczności i długofalowości działań.
  3. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów i pracowników oraz dąży do zwiększania jej jakości i skuteczności.
  4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:
    • osiąganiu satysfakcji z nauki i pracy w szkole, osiąganiu sukcesów oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów i pracowników,
    • zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,
    • uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.
  5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.

REALIZACJA PROGRAMU W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Spotkanie z uczniami w ramach Kampani Białych Serc - 30.X.2017

Spotkanie z Rodzicami w ramach Kampani Białych Serc - 6.XI.2017

Przeciwdziałanie powszechności dopalaczy i innych środków psychoaktywnych - 16.XI.2017